Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2010

19η Αγωνιστική: Πανθρακικός - Skoda Ξάνθη

Σήμερα στις 2-30 ο Πάνθραξ υποδέχεται τους γείτονες σε ένα Derby που προβλέπεται καυτό. Οι δυο ομάδες θέλουν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους η κάθε μια. Ο Πανθρακικός  για  να δώσει στους φιλάθλους της την νίκη που τόσο επιθυμούν απέναντι στην Ξάνθη κυρίως αλλά και για λόγους γοήτρου . Από την πλευρά της η Skoda θέλει την νίκη για να κάνει ένα ακόμα βήμα στην παραμονή στην μεγάλη κατηγορία. Ας ελπίσουμε ότι ο Πανθραξ μας θα μας κάνει να νιώσουμε πάλι στιγμές χαράς.

Όλοι η πόλη στο γήπεδο σήμερα.

1 σχόλιο:

1. Τελικά Χ
    Με κρύο διεξάχθηκε τελικά ο αγώνας με το ημίχρονο να βρίσκει την Ξάνθη μπροστά με γκολ του Στρμπα στο 38', ύστερα από ολιγωρία της άμυνας. Ο Πανθρακικός πλησίασε την ισοφάριση στο 43' αλλά ο Μπέλεκ δεν βρήκε δίχτυα σε ένα ημίχρονο χωρίς σημαντικές φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πάνθραξ μπήκε δυναμικά δείχνοντας πως ήθελε τον αγώνα. Ο Μπέλεκ είχε 2 κλασικές φάσεις στο 47'και στο 68'αλλά πάλι δεν σκόραρε. Το σουτ του Παπούλη(μπήκε στη θέση του Φαγιάρδο στο 63') στο 69' απέκρουσε ο Παπαδημητρίου με το κεφάλι πριν περάσει τη γραμμή. Το σουτ του από φάουλ στο 72' βρήκε δοκάρι μετά από απόκρουση του Γκσπούρνινγκ. Όμως ο νεοαποκτηθής παίκτης δεν είπε την τελευταία του λέξη και στο 83' ήστερα από από απόκρουση του πορτιέρο της Ξάνθης στο σουτ του Μπέλεκ έκανε το 1-1 και έκανε την εξέδρα να ξυπνήσει και να φωνάζει μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Ο Πανθρακικός έδειξε πως μπορεί να ανακάμψει με την άφιξη του νέου προπονητή και τον νέων παικτών. Αξίζει να σημειωθεί πως για έναν ακόμα αγώνα ο Πάνθραξ έχει σημαντικά παράπονα από τη διαιτησία.